24 Mart 2014 Pazartesi

...BOŞLUKTAYIZ...


Ne halde olduğumuz ortada,
Teknoloji bizi yemeden yaptığımız hatanın,
...FARKINDA OLMALIYIZ...
   Teknoloji geliştikçe insanlık hem iyi yönde ilerliyor hem de kötü… Herkeste bir telefon, bir bilgisayar, bir tablet var. Hayatın sadece bunlardan ibaret olduğunu düşünenler var.  Bu teknolojik aletlere milyonlarca kişinin ihtiyacı var elbette, mesela bir bilgisayar toplantı da lazım olur veya işin de bilgisayar olmazsa olmaz devamlı lazım oluyordur. Demek istediğim teknolojiyi boş yere kullanmayanlar var. Birde boş yere kullananlar var, zamanı dolu dolu harcayacağına boş vakit geçirenler…
  İnsan sıkıldığın da, yani insanoğlunun şarjı bittiğinde şarj olması gerekir öyle değil mi? Şarj olmak içinde vaktini biraz bilgisayarla geçirmek ister deşarj olması için bu gereklidir bazen. Bu gibi kişiler boş vakit harcıyor diyemem, çünkü sabahtan akşama kadar çalışıyor akşam gelince de stres atmak için oyun veya başka bir şeyle vakit geçirir. Tabi olaya İslami boyutta bakacak olursak bu gibi kişilerin bilgisayar oynayacağı yere ailesi ile sohbet edebilir veya kitap okur. En doğrusu Kuran-ı Kerim okuması veya meali hem insanın içi huzurla dolu olur hem de öyle bir şarj olur ki 2-3 gün gider. Bilgisayarla veya telefonla vakit geçirmek yanlıştır diyemem ama dediğim gibi olaya İslami boyutta bakacak olursak en doğrusu bunlar. Böyle yapacak olursak mesela bilgisayar da boş boş oyun oynayacağımız yere bir ayetin mealini okusak bize ne büyük bir kazanç sağlar, bunu bir de her gün yaptığımızı düşünelim çok büyük bir bilgi birikimimiz olur. Tavsiye üzere söyledim bunlar tabi karar sizin… ?
   Bir de dediğim gibi tamamen vaktini boşa harcayanlar var, böyle kişilerin de şarjı tamamen doludur ama hala boş vakit geçirerek şarj etmeye çalışır kendisini. Bataryayı bozacak haberi yok. İnsanoğlu hep boş vakit geçirecek olursa düşünme de güçlük çekiyor. Yanında birisi konuşsa o kişiye soru sorulsa bir anda cevaplayamıyor, cevaplasa bile tam aklındakini söyleyemiyor, çünkü kafa başka yerde, bilgisayara odaklanarak cevap vermesi biraz güçleşiyor. Böyle olunca da kafa zaten boştu bir de boşu doldurunca iyice halimiz içler acısı oldu.
   Teknoloji nasıl bir yere götürdü bizleri haberimiz yok. İslami boyutta zedeleniyoruz ve böyle giderse de zedelenmeye devam edeceğiz. Boş vakit geçirmek dinimizce hoş karşılanmayan bir durum ama biz ne yazık ki dinimizce hoşa gitmeyen her şeyi layıkıyla yapıyoruz. Bilerek veya bilmeyerek bunları yapıyor olabiliriz ama neden hala yanlışın doğrusunu öğrenmiyoruz? Neden yanlış yaptığımızı kabul etmiyoruz… ?
   Şuna da değinmek istiyorum ki, şimdiler de her çocuğun elinde bir telefon çocuk dediğim bebek yani 2-3 yaşında ama elinde telefon. Bu bebeğin elinde telefonun ne işi var? Tabi unuttum çocuk ağlayınca ne yapacağımızı şaşırıyoruz, hemen eline bir telefon veriyoruz ağlamasın diye, böyle olunca ne olacak acaba hiç onu düşünmüyoruz.
   Biliyoruz ki telefonlar, bilgisayarlar radyasyon yayıyor ama bunu bilmezden geliyor veya bir şey olmaz diyerek bebeğin eline telefonu veriyoruz ve uyuyuncaya kadar oynamasına mecburen izin veriyoruz çünkü telefonu elinden alacak olursak ağlamaya başlıyor. İlerleyen zamanlarda da bunun acısını hastanelere düşerek anlıyoruz o da nasıl mı? Dediğimiz gibi radyasyonu telefonlar ve bilgisayarlar yayıyor ve bu binde bir bile olsa hastalığa sebep oluyor. Allah muhafaza kimse çocuğunun hastanelere düşmesini istemez. Bu yüzden de ilk baştan çocuğa telefonu alıştırmamak gerek hata tamamen bizler de…

                                               Teknoloji dedikleri bu mu olsa gerek?

                                                        İslami boyutta yok olacağız demek…


EmojiEmoji