17 Kasım 2014 Pazartesi

...SAYGI(SIZLIK)...

Hepimiz kul olarak aynı mevkideyiz,
Kul, kula değer verecek ki bulut taneleri gibi,
dağılmayalım...
   Saygısızlığa tahammül edemeyen bizler, bazı kişilere bazı durumlarda farkında olmadan veya farkında olup saygısızlık ediyoruz. Kendimize yapılmayacak bir davranışı başkasına sergiliyoruz…
   Saygılı olmak her insanda bulunması gereken bir vasıf ve karakter bakımından en önemli unsurdur. Saygının kelime anlamından çok işlevi ilgilendirdiği için yaşadığım bir olay konuya daha da açıklık getirecektir.
   Sabah kalktığımda ekmek almak için bakkala giderken psikolojik olarak kendimi mutlu bir gün yaşacağım hissiyatındaydım. Bakkala girdiğimde, gülümseyerek verdiğim selamı, bakkal sahibi, bilgisayarda oyun oynarken hiç duruşunu bozmadan bilgisayarın ekranına odaklanmış bir şekilde: “Aleykümselâm.” diyebildi. Psikolojik olarak o anda karşımdaki kişinin davranışına şaşırdım. Dükkânına bir müşteri geliyor ama dükkân sahibi yerinden kımıldamıyor, bunun sebebi ise çok komik; bilgisayarda onu ekrana bağlayan bir oyun…
   Yüzüne bakarak: “iki tane ekmek alabilir miyim?” dedim. Duruşunu hiç bozmadan ve yüzüme bile bakmadan şaşırtıcı bir yanıt geldi: “Tamam, ekmek poşeti orada asılı.” bunu öyle bir tavırla duyduğum için ciddi anlamda üzüldüm.
   Üzüntü sebebim insanların birbirine saygı göstermemesi, herhangi bir yerde de karşılaştığımız bazı insanların davranışıyla bu tespitimiz açıkça ortaya çıkıyor. Haliyle böyle bir davranış karşısında tutumum dükkândan; “Eyvallah.” diyerek çıkmak oldu. Artık çıktıktan sonra durup düşünmüş müdür; “Ben neden böyle bir tavır sergiledim” diye yoksa “Kim geldi la dükkâna, Allah Allah herhalde gaipten sesler duydum, neyse oyuna devam edeyim.” diyerek yaşanan olay sanki onun açısından hiç yaşanmamış gibi mi davranmıştır orasını Allah bilir. Tabi su-i zan etmek doğru değil, hüsnü zan ederek inşaallah ders çıkarmıştır düşüncesindeyiz.
   Bu ve buna benzer tavırları çarşıda, pazarda, okulda kısacası insanoğlunun bulunduğu her yerde şahit olmamız mümkün olabilir…
   Birbirimize saygılı davranmak zorundayız daha doğrusu İNSAN gibi davranmak zorundayız. Karşımızdakinin insan olduğunun farkındaysak insan gibi davranacağız.
   Hem kendimize yapılmasını istemediğimiz bir davranışı başkalarına yapmadaki zihniyetimiz ne olabilir acaba, bazen düşüncesizce davrandığımız olur lakin her zaman aynı tavırları sergiliyorsak aklımızda ki düşüncelerin yanlış olmadığına inanıyoruz demektir, hal böyle olunca yanlış düşüncelerin bizi yanlışa sürüklemeye devam edecek anlamına gelebilir.

                                         İnsan gibi davranırsak,

                                             İnsan muamelesi görürüz…      

4 yorum

Kendisine saygısı olmayanin kimseye saygisi olmaz.

Yaşım ilerledikçe daha çok farkına vardım ki; çocukların ve gençlerin artık kendilerinden yaşça büyük olanlara hiç saygılı davranmadıkları.

Böyle olmasına sebebiyet verecek büyük faktörlerden biriside filmler ve diziler... Bazı dizilerde yaşlılara yer yok düşüncesiyle yapılınca ve bizlerde izleyince farkında olmadan onların düşüncelerine katılıyoruz...Selam ve Dua ile...

Merhabalar.

Saygıyı hak edenler var, hak etmeyenler var. Hak edene gösterildiğinde onun adı; "saygı", hak etmeyene gösterildiğinde "hoşgörü"dür.

Selam ve dualarımla.


EmojiEmoji