21 Şubat 2015 Cumartesi

...KARİYER PLANLAMASI...

foto:google'dan
   Doğarız…
   Yaşarız…
   Ölürüz…
   Aradaki yaşama biçimini küçükken aile, büyüyünce biz ele alırız ya da öyle sanarız. Daha konuşmaya başlamadan önce söylenecek ilk kelimenin; anne veya baba olması istenilir. Okul çağına gelince üstümüzde anne ve babamız tarafından sıkı bir otoriterlik hissederiz: “Evden okula, okuldan eve. Fazla gecikmek yok, arkadaşlarınla fazla takılmana da gerek yok.” gibi nasihat şeklinde cümleler bizlere iletilir.
   Büyüklerimizin istekleri, güzelce derslerimize çalışıp, polis, avukat, doktor gibi güzel bir kariyer sahibi olmamızdır.
   Hep bir kariyer türküsü çalar gider, elbette polis, avukat veya doktor olmak kötü bir şey değil ama istenilenler arasında sadece dünya kariyeri ön plana çıktığı için sıkıntılı bir ahiret kariyeri ortaya çıkabilir. Oysaki nasihatler, istekler, söylenecek ilk sözler daha manevi bir boyutta olabilir.
   Dünya kariyerimizde iş görüşmesine gittiğimiz bir işletmede o firmanın insan kaynakları müdürü geçer karşımıza sorular sormaya başlar ve soruları düzgünce cevaplayabilirsek işe girme ihtimalimiz olabilir.
   Ahiret kariyerinin soruları da kabirde sorulmaya başlanır. Eğer doğru cevap veremezsek ahiret kariyerinde mutlu olmayabiliriz. Herkesin aklında bir kariyer yapma fikri vardır ama herkesin kariyer planlaması farklı olabilir.
   Birisi vardır ki; üniversiteyi bitirene kadar hep dünyalık kariyerine hazırlık için verilmiş nasihatler ve bilinçaltına atılmış benlik duyguları vardır ve de bir zamandan sonra bu benlik duyguları ortaya dökülmeye başlar.
   Başka biriside vardır ki; dünyalık kariyerine verilmiş nasihatlerin yanında ortaya çıkabilecek benlik duygusunu yenebilmek için verilmiş ahiret kariyeri nasihatleride vardır…
   Annemiz veya babamız bize vereceği öğütlerin geleceğimizi ve ölümümüzden sonraki geleceği de düşünerek ona göre öğütler vermesi kendileri içinde bizler içinde önemlidir. Bu önemi anlamak için hem manevi yönden hem de maddi yönden ilerleme göstermek için gayret etmemiz şart…

                                                           Dünya kariyerine çalışırken,

                                                       Ahiretede önem vermeyi unutma-yalım… 

7 yorum

İnsanın çevresindeki insanlar gerçekten çok önemli. Annesi, babası, kardeşleri, arkadaşları hatta öğretmenleri. Eğer doğru insanlarla beraber olmazsanız; doğruyu bulmanız/yaşamanız çok zor oluyor.
Her insan kendi düşüncelerini başkalarına empoze etmeye çalışır. Eğer bir çocuksanız anne babanız ve öğretmenleriniz size baskı da yapabilirler. Ama hakikat aslında nedir? Elbette islamdır. Allah'ın c.c. kanunlarıdır.

Selamünaleyküm önce hafız sonra istediğiniz mesleği seçin derim çocuklarıma ve çevremdeki gençlere.. Ama hayretle izliyorum bir yarış ki son sürat herkes doktor öğretmen mühendis olsun diye gayret ediyor.. peki mürşid yetiştirelim diyenler nerde???

Aleyna aleyküm selam, böyle düşünenlere birde gerici çağ dışı bir yaklaşım olarak algılıyorlar. Oysa ki öyle insanlar ne kadar yanlış düşündüğünü bir bilseler...

Hakikatimiz ubidiyetimizde gizli görebilene...Selam ve Dua ile...

Hakikatimiz ubidiyetimizde gizli görebilene...Selam ve Dua ile...

ah ah her sözün altın değerinde ama bizim temelimize dinamit koymuşlar. Şimdi darmadağın olmuş imanımızı tekrar inşa etmek zor. ALLAH yar ve yardımcımız olsun AMİN..


EmojiEmoji