26 Mart 2015 Perşembe

...MÜTEFEKKİRANE...

foto : google'dan
   İşler güzel gitmeyince, aile yapımız bozulduğunda, sıkıntılar çoğaldığında tek yalvaracağımız Allahu Teâlâ vardır. Öyle dertler içinde oluruz ki yapacak somut bir şey kalmaz ve en son dua kapısını düşünürüz.
   Hep öyle olur zaten en son duayı düşünürüz. Meselemiz bu değil elbette, meselemiz duanın, namazın, kısacası ibadetin nasıl yapılırsa daha da isteyerek yapılacağını anlatmak…
   İbadeti başkaları için değil Rıza-ı İlahi için yapıyoruz. Unutulmaması gereken bir noktadır ki, namazı kılarken yanımıza gelen kişiden dolayı özenerek kılmadığımız namazı bir anda özenerek kılmaya başlıyoruz. Biz görülene değil görülmeyene itaat ediyoruz.
   İbadetimizi de ona göre yapmalıyız. Fazla uzatmadan demem o ki mütefekkirane ibadet yapmamız gerekiyor. Mütefekkirane demek tefekkür eder şekilde, derin ve dikkatlice düşünerek manasına geliyor. Buradan anlamamız gerekende ibadetimizi yaparken; dünyayı düşüneceğimize, dünyanın tek sahibi Allahu Teâlâ’yı düşünelim…

   Namazdayken, ocaktaki yemeği düşünmek yerine o yemeği bize bahşedeni düşünmek gerek…

8 yorum

Merhabalar Furkan Yetek.

İbadetlerimizde samimi olmamız gerektiğini anlatan yazınızı okuduktan sonra düşündüm. Doğrusunu söylemek gerekirse, fıtratımız gereği yaptığımız iş ve ibadetlerimizde istemeden de olsa zaman zaman riyaya düşüyoruz. Oysa, yaptığımız her işte sadece ve sadece Allah'ın rızasını gözetmemiz gerekiyor. Allah'ın rızasını sadece namazda, hacda oruçta değil, en önemlisi kul hakkında da gözetmemiz gerekiyor.

Cenab-ı Hakk, bizleri riyaya düşmeden ve hakkıyla kendine ibadet ve kulluk eden kullarının zümresine ilhak eylesin inşAllah.

Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

Furkan,Allah razı olsun.Gerçekten çok dokunaklı bir yazı olmuş.Selamlar...

Recep Altun,doğru bir noktaya değindiniz.Allah razı olsun.Amin,ecmain.
Selamlar.

Güzel yorumunuz için teşekkürler... Sizde Allaha emanet olun...Selam ve Dua ile...

Yemek demişken; aslında yemeği de tefekkürle yemek gerek. O zaman belki o dahi ibadete dönüşür.

Böyle güzel yorumlar anlamı güçlendiriyor... Selam ve Dua ile

Bendende selamlar guzel yazi dogrusu ;)


EmojiEmoji