1 Ekim 2015 Perşembe

...AKIL YOK...

            Akıl yok, sorun yok. Problem yok, çözüm yok. İnsan yok, dünya yok. Ekmek yok, kavga yok. Savaş yok, barış yok…

            Yokluk olsaydı her şey daha farklı olmaz mıydı? Her şeyin daha fazlası hep elimizin altında, bunlardan sıyrılmak gerekirdi. Beceremedik, tökezledik, bocaladık ve sonunda insanlığı yok ettik.
           
            Hep başkalarına baktık, kendimizi eleştirmedik. Hep başkalarını yargıladık, kendimizi yargılamadık. Bir kez olsun haksızlığımızı kabullenemedik. Kendi doğrularımızı hiçbir zaman değiştirmedik. Ne oldu? İyi mi oldu. Düşüncesizce davranışlar, yok olmamıza sebep oldu. Farkında değil misiniz? Yok oluyoruz. Bedenimiz olduğu gibi duruyor ama vicdanımız, aklımız değişiyor. Biz değişiyoruz. Dönüp kendimize bir bakalım. Başkalarına tavsiyelerde bulunmaktansa kendimize tavsiyeler verelim.

            Bu dünya kalp kırmaya değmez, üzülmeye değmez. Aklımızı neden kullanmıyoruz. İzlediğimiz, okuduğumuz her şeyi doğru biliyoruz. Peki, bunun doğruluğunu neden araştırmıyoruz? Allah aşkına şu aklımızı bir kullanalım…   

            Derler ki; tarihten ders çıkarın… Ama sadece derler, hangi tarihten bahsediyoruz ki bir saniye öncesi bizim için tarih, hani ders alıyor muyuz? Ya hu bir saniye, bir dakika veya bir hafta öncesini kendine ders edinemeyen insan koskoca yılları mı kendine ders edinecek?

            Yıllar yılı hep aynı sıkıntı düşüncesizlik, akılsızlık, cahillik, bilmezlik… Yabancılar bizden kat kat iyi düşünce bakımdan, bakın onları övüyorum kendimizi değil de onları tutuyorum… Ne kadar acı verici bir durum onlar akıllarını kullanabiliyorlar. Peki, biz? Bizde akıl çok kullanan yok. Yok, yok, yok… Çok olan aklımızı yok gibi kullanıyoruz. Meyvenin tazesi güzeldir, insanın düşüncelisi… Düşün ey dostum! Sen de düşün ki dünya doğru düşünen, hakkı düşünen insan görsün…


            Yokluktan var eden Allaha şükürler olsun ki düşünecek bir akıl vermiş bizlere…

5 yorum

Merhabalar Furkan Yetek, tekrar hoş geldiniz.
Akıl, yaratılmışların içinde sadece eşref-i mahlukat olan insana Cenab-ı Hakk tarafından lütfedilmiş en büyük ihsandır. Yüce Allah, bizleri, bizlere lütfettiği aklımızı O'nun gösterdiği yolda kullanmamızı öğütlemektedir.
Selam ve dualarımla.

Hoşgeldin Furkan kardeşim ..güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık akıl akıldan üstündür derler ama insan önce kendi aklını kullanmasını öğrenmesi gerek ..

BU SAYFA ÖRNEK ALDIĞIM SAYFALAR ARASINDADIR. FURKAN YETEK'E YAZILARI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
KONULOJİ OLARAK YENİ AÇTIĞIMIZ SAYFALARIMIZI İNCELEYEBİLİRSİNİZ
BLOGGER: https://konuloji.blogspot.com.tr
FACEBOOK: https://www.facebook.com/Konuloji-1404836229623473
TWİTTER: https://twitter.com/konuloji
YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCvTYP2aAqPYdHtreEW9PK1w
İNSTAGRAM: https://www.instagram.com/konuloji


EmojiEmoji